Bugaboo

bugaboo logo

Bugaboo jest stosunkowo młodą firmą na rynku wózków dziecięcych, choć bez wątpienia spełnia w nim niebagatelną rolę. Początki marki sięgają 1994 r., kiedy to Holender Max Barenbrug zastanawiał się nad wyborem tematu swojej pracy magisterskiej na uniwersytecie w Eindhoven. Już wtedy stworzył wizję wózka sportowego, który miał spełniać dwa główne założenia: „mobilność i spędzanie wolnego czasu”. Właśnie w ten sposób firma i późniejsze wózki Bugaboo zyskały swoiste motto.

Powstanie Bugaboo umożliwił szczęśliwy zbieg okoliczności. Szwagier Maxa – Eduard Zanen, lekarz o specjalizacji dziecięcej – pracował w tym czasie nad prototypem wózka, próbując wykorzystać nabytą przez siebie wiedzę w celu wyprodukowania wózka najwłaściwszego dla dzieci. BugabooPo ukończeniu studiów Max Barenbrug postanowił połączyć siły z Eduardem i stworzyć projekt, na którym bazowały późniejsze wózki Bugaboo. Próby sprzedaży projektu okazały się nieudane ze względu na innowacyjne podejście do rynku, prezentowane przez założycieli Bugaboo. Przygotowany przez nich wózek był przystosowany do codziennego użytku, ale także do aktywnego spędzania wolnego czasu – mógł przybrać formę plecaka, a także przyczepki ciągniętej za rowerem. Producenci nie chcieli brać na siebie ryzyka związanego z nowym produktem, więc obu Holendrom nie pozostało nic innego, jak założenie własnej firmy.

Tak powstało przedsiębiorstwo Bugaboo. Nazwa wywodzi się od angielskiego wyrazu, który oznacza „nie kończący się, bez barier, przesunięcie możliwości”. Nazwy użyto po raz pierwszy na targach w Kolonii w 1997 r., gdzie wózki Bugaboo zebrały bardzo pochlebne opinie.

Holenderskie wózki cechują się wieloma innowacyjnymi, niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami. Do najważniejszych należy przekładana rączka, odwracane siedzisko i mechanizm składania kompaktowego. W nowszych modelach Bugaboo, takich jak Bugaboo Frog zastosowano resorowanie, umożliwiające łagodne pokonywanie nierówności. Z kolei Bugaboo Cameleon wyposażony jest w mechanizm, który pozwala kółkom na obrót o 360 stopni, co znacznie zwiększa mobilność całego wózka. Wózki Bugaboo charakteryzują się również oryginalnym, nowoczesnym designem. W związku z innowacyjną konstrukcją nie należą jednak do tanich: ich koszt waha się w granicach 2000-6000 zł.

Bugaboo