Krótka historia wózków dla dzieci

Trudno jednoznacznie określić, kiedy wynaleziono wózki dla dzieci. Niewątpliwie rodzice od zawsze próbowali różnych sposobów, aby ułatwić radzenie sobie z maluchami pod względem przemieszczania i wszystkich istotnych funkcji, pełnionych dzisiaj przez wózki dziecięce (kołysanie do snu, spacery, ochrona przed słońcem, deszczem itp.). Mimo że próbowano wielu metod i konstrukcji, pierwszy odpowiedni patent na wózek został zgłoszony w Anglii dopiero w 1853 roku.

Pierwszych wózków nie pchano tak jak dziś, lecz trzeba było je ciągnąć. Kołyskę bardzo często wyplatano z wikliny, a stelaż opierał się na mechanizmach znanych z wozów konnych. Dopiero ok. 1870 roku system ciągnięcia wózka zastąpiono pchaniem. Początkowo wózki były wytwarzane przez kołodziejów i rzemieślników budujących wozy konne, szybko jednak nastąpił gwałtowny rozwój tej gałęzi przemysłu, która przerodziła się w osobny dochodowy interes.

Mimo że patent na wózek został zgłoszony w Anglii, to niemieckie miasto Zeitz stało się europejskim centrum produkcji wózków dziecięcych. Producenci zaczęli prześcigać się w nowych rozwiązaniach, inwestując w projekty techniczne i wizualne, w których coraz większą rolę grała estetyka. Katalog wózków z końca XIX wieku zawierał już ponad 100 różnych modeli.

Masowa produkcja wózków dziecięcych rozpoczęła się w okresie międzywojennym. Ich cechy stopniowo się zmieniały – wysokie koła z czasem zamieniono na małe, a same wózki produkowano już nie tylko z wikliny, lecz także z drewna lub cienkiej blachy. W trakcie II Wojny Światowej stosowano również tekturę. Po wojnie rozpowszechniły się tworzywa sztuczne i tekstylia, dzięki czemu wózki stawały się coraz lżejsze i wygodniejsze. Od kilku dekad obserwuje się również duże zainteresowanie bezpieczeństwem – tkaniny są badane od strony toksyczności czy odporności na promieniowanie. Przeprowadza się także coraz więcej testów zderzeniowych i upadkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *