Jak wybrać wózek – gondola

Przez pierwsze pół roku życia Twój maluszek potrzebuje szczególnej opieki. Jedną z form zapewnienia mu komfortu jest bezpieczne przenoszenie i przewożenie. W tym okresie jednym z artykułów pierwszej potrzeby jest głęboki wózek, czyli wózek z gondolą. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Dlatego w dziesięciu krokach podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę.

 1. Sprawdź, czy gondola posiada odpowiedni atest („B” wpisane w trójkąt). Jeśli nie, szkoda Twojego czasu. Atest jest gwarancją, że produkt spełnia określone normy związane z bezpieczeństwem dziecka.
 2. Weź pod uwagę wielkość gondoli – powinna być ona na tyle duża, aby dziecko mogło czuć się swobodnie i nieskrępowanie przeciągać.
 3. Dokładnie przyjrzyj się gondoli. Jej spód powinien być sztywny, aby zapewnić maluszkowi odpowiednie
  ułożenie kręgosłupa. Ścianki powinny być usztywnione przynajmniej wokół główki dziecka, zapewniając odpowiednią ochronę.
 4. Wyścielenie gondoli trzeba będzie prać – sprawdź, czy można je bez problemu zdjąć.
 5. Staraj się wybrać wózek z dobrą amortyzacją, zapobiegającą wstrząsom na nierównościach. Zwróć uwagę na koła:
  polecane są te szersze i dmuchane. Nie decyduj się w pierwszej chwili na plastikowe tylko dlatego,
  że wózek jest tańszy.
 6. Wózek głęboki powinien bez problemu dać się uformować w spacerówkę. Sprawdź jeszcze w sklepie, czy sobie z tym radzisz.
 7. Ważne jest, żeby wózek ważył tyle, ile jesteś w stanie udźwignąć. Dopasuj go do swoich możliwości.
 8. Warto sprawdzić, czy wózek łatwo się składa i zastanowić się, czy zmieści się do bagażnika samochodu.
 9. Jeśli decydujesz się na wózek bez regulacji wysokości rączek, sprawdź, czy pasuje do Twojego wzrostu.
 10. Dodatkowo zwróć uwagę na system hamowania wózka i możliwość montowania szelek.

Najlepiej będzie, jeśli w komplecie wybranego przez nas wózka będzie znajdowała się siatka na zakupy, parasolka, osłonka przeciwdeszczowa i śpiworek. Są to oczywiście dodatki, które można dokupić samodzielnie.

Jeśli planujesz przewozić dziecko w samochodzie, pamiętaj, że istnieją do tego specjalnie przystosowane gondole. Nie są jednak tak bezpieczne, jak foteliki. Pod żadnym pozorem nie przewoź dziecka samochodem w zwykłej, nieprzystosowanej do tego gondoli.

Poza oczywistymi aspektami związanymi z finansami kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Nie kupuj tańszego, ale wyraźnie mniej komfortowego wózka. W takim wypadku pomyśl o zakupie wózka używanego. Często są one zadbane i niezniszczone. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Wózki używane dziecięce.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *