Jak wybrać wózek – wózki spacerowe

Niektórzy rodzice nie czekają do momentu, kiedy ich dziecko zacznie samodzielnie siedzieć i już na początku jego życia kupują wózki wielofunkcyjne. Jest to wybór zrozumiały, ponieważ taki wózek będzie nam służył przez kilka lat. Ze względu na swoją uniwersalność i wielozadaniowość jest jednak znacznie droższy niż wózki jednofunkcyjne. Niejednokrotnie bywa też tak, że potrzebujemy jedynie gondoli czy wózka spacerowego. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ten ostatni?

W publikacji Jak wybrać wózek – gondola jako pierwszą czynność decydującą o wyborze wózka podpowiadaliśmy sprawdzanie certyfikatu bezpieczeństwa. Ta sama zasada dotyczy również wózków spacerowych: nie zajmujmy się wózkami, które takiego certyfikatu nie posiadają – znaczy to po prostu, że ich producent nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Dzieci korzystają z wózków spacerowych do około trzeciego roku życia. Dla bezpieczeństwa i komfortu malucha ważne są następujące elementy:

Jak wybrać wózek - wózki spacerowe– chroniąca przed wiatrem budka, która dodatkowo może być wyposażona w okienko chroniące przed promieniowaniem UV oraz siateczkę, przydatną w ciepłe dni

– wygodne i jednocześnie stabilne siedzisko (na tyle duże, by umożliwiać ciepło ubranemu dziecku swobodę ruchów)

– oparcie regulowane minimum w trzech poziomach

– ochronna barierka (dobrze jest, jeśli znajduje się w niej miejsce na kubek)

– podnóżek z regulacją, która ułatwi dziecku wygodne ułożenie się, szczególnie podczas dłuższych spacerów

– regulowane szelki bezpieczeństwa

– osłonka na nóżki dziecka

– dobra amortyzacja i koła łagodzące wstrząsy podczas spacerów.

Jak wybrać wózek - wózki spaceroweOprócz wygodny malucha warto zwrócić uwagę również na własny komfort prowadzenia wózka. Zadecyduje o tym jego niewielka waga i zwrotne koła. Istotny jest także sposób czyszczenia tapicerki: nie bez powodu materiały w większości wózków są ciemne. Jednym z podstawowych wymagań dotyczących spacerówki są także dobre hamulce (najlepiej umieszczone na wszystkich kołach) oraz regulowane i przekładane rączki. Dzięki przekładanej rączce możemy ustawić dziecko przodem do siebie lub do kierunku jazdy. Przydatna okaże się także zdejmowana torba na zakupy. Jeśli wózek spełni wszystkie te kryteria, z pewnością będzie wygodny i dla nas, i dla naszego dziecka, sprawiając, że spacery staną się prawdziwą przyjemnością.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *