Jak wybrać wózek – wózki spacerowe

Niektórzy rodzice nie czekają do momentu, kiedy ich dziecko zacznie samodzielnie siedzieć i już na początku jego życia kupują wózki wielofunkcyjne. Jest to wybór zrozumiały, ponieważ taki wózek będzie nam służył przez kilka lat. Ze względu na swoją uniwersalność i wielozadaniowość jest jednak znacznie droższy niż wózki jednofunkcyjne. Niejednokrotnie bywa też tak, że potrzebujemy jedynie gondoli czy wózka spacerowego. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ten ostatni?

W publikacji Jak wybrać wózek – gondola jako pierwszą czynność decydującą o wyborze wózka podpowiadaliśmy sprawdzanie certyfikatu bezpieczeństwa. Ta sama zasada dotyczy również wózków spacerowych: nie zajmujmy się wózkami, które takiego certyfikatu nie posiadają – znaczy to po prostu, że ich producent nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Dzieci korzystają z wózków spacerowych do około trzeciego roku życia. Dla bezpieczeństwa i komfortu malucha ważne są następujące elementy:

Jak wybrać wózek - wózki spacerowe– chroniąca przed wiatrem budka, która dodatkowo może być wyposażona w okienko chroniące przed promieniowaniem UV oraz siateczkę, przydatną w ciepłe dni

– wygodne i jednocześnie stabilne siedzisko (na tyle duże, by umożliwiać ciepło ubranemu dziecku swobodę ruchów)

– oparcie regulowane minimum w trzech poziomach

– ochronna barierka (dobrze jest, jeśli znajduje się w niej miejsce na kubek)

– podnóżek z regulacją, która ułatwi dziecku wygodne ułożenie się, szczególnie podczas dłuższych spacerów

– regulowane szelki bezpieczeństwa

– osłonka na nóżki dziecka

– dobra amortyzacja i koła łagodzące wstrząsy podczas spacerów.

Jak wybrać wózek - wózki spaceroweOprócz wygodny malucha warto zwrócić uwagę również na własny komfort prowadzenia wózka. Zadecyduje o tym jego niewielka waga i zwrotne koła. Istotny jest także sposób czyszczenia tapicerki: nie bez powodu materiały w większości wózków są ciemne. Jednym z podstawowych wymagań dotyczących spacerówki są także dobre hamulce (najlepiej umieszczone na wszystkich kołach) oraz regulowane i przekładane rączki. Dzięki przekładanej rączce możemy ustawić dziecko przodem do siebie lub do kierunku jazdy. Przydatna okaże się także zdejmowana torba na zakupy. Jeśli wózek spełni wszystkie te kryteria, z pewnością będzie wygodny i dla nas, i dla naszego dziecka, sprawiając, że spacery staną się prawdziwą przyjemnością.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *